Rubriky
aktuality

Seminář pro pěstounské rodiny „Společenská pozice a role jednotlivce”

Letošní dvoudenní seminář pro pěstounské rodiny měl poněkud složitější název “ Společenská pozice a role jednotlivce”. Úvodem pohovořila Mgr. Petra Musilová o  Systému sociálních služeb v ČR, o novinkách a změnách (co je dobré znát, s čím je nutné počítat…).   Dále pokračovaly pracovnice společnosti HAVEL & PARTNERS a nadačního fondu sl. Voráčová a právnička Mgr. Nováková povídáním na téma „Oddlužení pro každého či co je insolvence a jak probíhá“, o  prevenci vzniku pohledávek. Kolegyně vyprávěly skutečné příběhy klientů,  hovořily o fázích vymáhání (od mimosoudního vymáhání po exekuce aj.), poskytly informace o insolvenčním řízení (poplatky za zpracování návrhu, žádosti). Dalším hostem byla psycholožka, psychoterapeutka Mgr. Tereza Nagy Štolbová. Psycholožka připomněla posluchačům semináře zásadní zlomy ze svého života, vyprávěla o tom v jakých rolích ona ve svém životě byla, je… Následovala skupinová práce s využitím části filmu    „Najednou jsme rodina“ (drama/komedie, USA, 2018).

Další den začal přednáškou právničky Mgr. Lenky Markové na téma „Právní okénko na téma nakládání s majetkem“. Všichni ocenili srozumitelnost přednášky, možnost pokládat otázky.

Skupina už opakovaně volala, že chtějí více prostoru pro osobní vyprávění, diskuzi. Tento požadavek vyslyšely vedoucí programu a skupina měla prostor více se věnovat tématům o ziscích a ztrátách v životě každého,  o hodnotách,  rolích,  prioritách v našich životech.  Závěrem z práce na zmíněná témata je pro psycholožky poradny zpráva, že téma o tom, co v životě získáváme a ztrácíme a jak to dokážeme a umíme přijmout, zůstává otevřenou. Vrátíme se k tomu určitě a možná i několikrát v osobních či skupinových debatách.

Občas se nám v průběhu povedlo udělat nějaké fotografie, podíváme se na ně. Věříme, že i z fotografií uvidíte, že celkově byl čas naplněný, že zaznělo mnohé, že má smysl se takových akci zúčastnit, že v životě každého je velmi málo jednoznačně správného, že pravdu, správné řešení hledáme stále a pouze občas  na jednoznačnost narazíme. 

Souběžně se vzděláváním pěstounů byl zajištěn program pro děti, který se letos nesl v duchu fantasy tématiky. Dva dny byly nabité sportovními, výtvarnými, ale také rozvojovými aktivitami. Děti si například vyrobili magický náramek z korálků, diskutovali o superschopnostech, malovaly originální příšery, některé děti se rozhodly vyrobit nějaké z plastelíny. V pátek večer si zkusili i stezku odvahy, kde museli řešit nejrůznější úkoly. Za zdolání stezky dětem náležela sladká odměna. Děti si našli zalíbení i v pohybových hrách, například na elfy a přízraky. V sobotu nás také navštívily dvě externistky – lektorka her s dramaterapeutickými prvky a lektorka mindfulness. Sobotní program jsme zakončili přednáškou o „magických“ bylinkách a ochutnávkou lektvarů. Jako poděkování pro pěstouny pak děti vyrobily balíček bylinkové směsi na „elixír“. Program měly na starosti pracovnice poradny psycholožka Mgr. Michaela Plevková a sociální pracovnice Mgr. Petra Kovaříková. K ruce měly další 3 pomocníky s bohatými zkušenostmi volnočasových aktivit pro děti. Víkendový seminář pro děti také znamenal utužení i navázání nových vztahů, mezi dětmi jsme vnímali soudržnost, byly připravené si kdykoliv vzájemně pomoci.

Už dnes můžeme sdělit, že se za rok v termínu 19 -20. května 2023  opět spolu sejdeme na stejném místě, tj. v hotelu Allvet.